Living below the line

World map showing the percent of national popu...

World map showing the percent of national populations living on less than $2.00 per day. UN Estimates 2000-2007 (Photo credit: Wikipedia)

As many of you know, I’m a BzzAgent and signed on for a campaign…Live Below the Line…to bring awareness to extreme poverty.  By taking part in this campaign, I agreed to spend $1.50 or less on food and drink every day for 5 days, which, as hard as it is to believe,  is what a lot of people live on all of the time.  You realize that means no eating out, no vending machines, no running into a convenience store and grabbing a Coke…I think we take all of those things for granted in our day-to-day lives.

So, how did I do on day 1?

Breakfast:

2 slices toast  .10, 1 T peanut butter  .06,  oj  6 oz  .14, milk 8 oz .15

So breakfast came in at 45 cents…pretty good.

Lunch:

1 frozen pot pie  .35, 1/2 serving of crackers  .07, diet Pepsi  .46

Lunch came in at 88 cents…my guess is you can see where this is going to end up…

Dinner:

2 slices bread .10, 1 slice cheese .08, 1 cookie .09

Dinner came in at 27 cents.

Total for the day was $1.60…

As I look back over what I consumed today, the cost of what we drink really jumps from the page.  That and the fact that I didn’t eat much in the way of fruit or veggies. So this was not a very healthy diet for day 1…and I still exceeded my monetary goal for the day…wow…had I not bought most of what I ate on sale, and often with coupons, the cost would have been even higher.

So  tomorrow I’m going to see if I can skip the diet Pepsi (won’t be easy) and add some fruits and veggies.  After only 1 day, 1 not even successful day, I’m getting a glimpse into how difficult it would be to live like this all of the time.  Definitely makes you think…

About these ads

7 Responses

  1. It helps explain why people eating like that all the time have health issues in regard to lack of nutrients.

    • you know what, Patti? I was thinking the same thing…when I stopped to figure out what an apple or orange would cost, it really hit me that right there is the reason that a lot of people in extreme poverty have weight issues…

  2. lol, oh man, good for you. I can’t understand why you’d do it if you didn’t have to, but it’s pretty cool. It’ll be interesting to see what you learn. You can’t eat like this for 4 more days!

    For the last few months, I’ve been feeding my household on $1.22 per person. But then I did get a freezer full of venison free and that helped A LOT.

    • I’m always up for a challenge…a learning experience…a way to understand what others deal with on a daily basis…but yeah, four more days will be tough…

  3. …it would be easier if the garden was already producing a lot…

  4. Throw some fresh stuff in there or you will feel like crap by the weekend. Wow…good for you!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

Join 651 other followers

%d bloggers like this: